Kontakt
Jeśli chcesz podzielić się informacjami, nowinkami z zakresu okularów, korekcji wzroku itd. pisz na adres sklep@okularo.pl z dopiskiem blog w temacie.Facebook
Pozostałe
Blog > Komentarze do wpisu

Pomiar ostrości wzroku - tablice optotypów

Badanie ostrości wzroku jest podstawowym testem czynnościowym oka i powinno być przeprowadzane przy każdym badaniu okulistycznym. Do badania ostrości wzroku służą tablice Snellena, które są tak skonstruowane, że na białym matowym tle znajdują się czarne lub matowe optatypy stopniowo zmniejszające się ku dołowi.

optotyp

Badanie ostrości wzroku do dali

Badanie ostrości wzroku do dali przeprowadza się dla każdego oka osobno, przy starannym zasłonięciu oka drugiego. W gabinecie lekarskim przesłonę zakłada się do próbnej ramki okularowej. Jeśli nie korzysta się z ramek badany może zasłaniać oko trzymaną w ręku przesłoną lub nawet własną dłonią. Tak więc jeśli z odległości d=5 m odczytasz rząd przeznaczony do odczytania z odległości D = 5, to Twoja ostrość wzroku wyniesie 5/5 (pełna ostrość wzroku) lub w postaci ułamka dziesiętnego jako 1,0. Natomiast jeśli z odległości d=5m odczytasz znaki przeznaczone do odczytania z odległości D= 50, to ostrość wzroku równa się 5/50 lub 0,1.

Jeśli w czasie badania stwierdzono obniżenie ostrości wzroku wówczas lekarz przeprowadza próbę korekcji okularowej, polegającej na badaniu ostrości wzroku po umieszceniu do próbnej ramki okularowej kolejno soczewek rozpraszających lub skupiających aż do uzyskania prawidłowej bądź najlepszej dla danego oka ostrości wzroku.

 

Badanie ostrości wzroku z bliska

Badanie ostrości wzroku do bliży polega na czytaniu z odległości 30 - 35 cm każdym okiem osobno standaryzowanego tekstu z tablic Snellena do bliży. Zasada budowy tablicy jest taka sama jak do dali, ale tekst ułożony jest od najdrobniejszych do największych liter natomiast dla dzieci przedszkolnych zamiast liter stosowane są optotypy obrazkowe.oprawki do okularów i soczewki okularowe - duży wybór znajdziesz w naszym sklepie okularo.pl

czwartek, 16 sierpnia 2012, okularo